Valide Sultan Camii (Yeni Cami)

Valide Sultan Camii, Valide Sultan Mosque, مسجد بيرتفنيال والدة السلطان هو مسجد تاريخي يقع في منطقة الفاتح في إسطنبول, 新皇后苏丹清真寺, Мечеть Валиде Султан

Valide Sultan Camii Tarihi

Pertevniyal Valide Sultan Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan tarihi bir camidir. Cami, Osmanlı padişahı Abdülmecid’in annesi ve Sultan Abdülaziz’in eşi olan Pertevniyal Sultan tarafından yaptırılmıştır. Pertevniyal Valide Sultan, Abdülaziz’in saltanat döneminde etkili bir valide sultan olarak tanınmıştır.

Caminin inşası 1869 yılında başlamış ve 1871 yılında tamamlanmıştır. Mimarı Sarkis Balyan’dır. Pertevniyal Valide Sultan Camii, Osmanlı mimarisinin etkileyici örneklerinden biridir ve döneminin mimari tarzını yansıtmaktadır.

Caminin mimari özellikleri arasında büyük bir kubbe, yanlarda yarım kubbeli revaklar, zarif minaresi ve mermer işçiliği dikkat çeker. İç mekanında kalem işi süslemeler, çiniler ve güzel bir mihrap bulunmaktadır.

Cami, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine ait önemli bir tarihi eserdir. Cami, günümüzde hala ibadete açık olup, ziyaretçilere Osmanlı dönemi mimarisini ve sanatını tanıma fırsatı sunmaktadır.

Detaylı bilgi için tıklayınız!

https://tr.wikipedia.org/wiki/Pertevniyal_Valide_Sultan_Camii

Compare listings

Karşılaştırmak