Türkiyenin en güzel sahil kasabası kaş

TÜRKİYENİN EN GÜZEL SAHİL KASABASI KAŞ

Türkiyenin en güzel sahil kasabası kaş

Doğayla içiçe denizin keyfini sonuna kadar sürebileceğiniz tatilcilerin vazgeçilmez adreslerinden Türkiye’nin en güzel sahil kasabalarından biri de Kaş’dır.  

Kaş, akdenizin kıyısına konumlandırılmış olan Antalya’nın nadide ilçelerinden biridir. Denize 70 km kıyı şeridi olan Kaş, Antalya’nın batı ucunda Demre ve Fethiye arasında bulunuyor.

M.Ö. 4.yüzyılda kurulan antik Likya Kenti Antiphellosun üzerinde bulunan Kaş Antiphello’nun yukarısındaki Phellos kentinin limanı olarak kurulan, Helenistik dönemde de bölgede çokca bulunan sedir ağacının ticareti sayesinde zengin bir liman kenti haline gelmiş zamanla Phellosdan ayrılarak bağımsızlaşmış.  Phellos (taşlık ülke)  kentine ait hala günümüze kadar gelmiş tarihi kalıntılar merkezden 11 km uzaklıkta bulunuyor. Yıllar içinde Antiphellos Kenti Kaşın altında kalmış ve şuanda hala bunu kanıtlayan tarihi yapılar merkezdeki Antik tiyatro, Uzun Çarşıdaki kral lahiti, çeşitli kaya mezarları, tapınak temelleri bulunuyor.

Turizm açısından Türkiyede çok önemli bir yere sahip olan Kaş’a dilerseniz uçakla, dilersenizde karayoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kaş’a en yakın havalimanı Muğla’nın Dalaman ilçesindeki yer alan Dalaman havalimanından gerçekleştiriliyor. Havalimanından Kaşa ulaşım kara yolundan 150 km ‘dir. Dilersenizde Antalya havalimanına kullanabilir ordanda Kaşa kara yoluyla 200 km mesafede ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Kaş

Kaş, antik kentleri, tarihi önem taşıyan yolları, doğa harikası plajları, kanyonları, şelaleri, doğa/deniz sporları ve caretta carettalarıyla unutulmaz bir tatil ve macera yaşamanıza imkan sağlıyor.

Kaşta yapmanız gereken listesine aşağıda sayacağımız yerleride ekleminizi tavsiye ederiz.

1 –Türkiyede birçok kartpostallara konu olan turkuazın binbir rengini taşıyan çok özel bir plaj olan Kaputaj plajı. Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

2 – Deprem sonucu sulara gömülen Kekova da Batık Simena Antik Kentinin üzerinde kano yapabilirsiniz.

3 – Caretta carettalarla dalış yapabilir binbir türde değişik balık türlerini keşfedebilirsiniz.

4 – Sadece denizden ulaşılabilen Kaleköy. Burası bir yarımada sadece keçi yolu olduğu için bu köye teknelerle ulaşım sağlanabiliyor. Birçok restoran ve otellerin bulunduğu yarımadanın muhteşem bir manzarası var.

5- Alışveriş yapabileceğiniz Kaş Uzun Çarşı

6 – Uzun çarşı sokağı sonunda M.Ö 4.yüzyıldan kalmış önemli bir lahit olan Aslanlı Lahit

7 – Küçük Çakıl bölgesi, restoranların ve otellerin bulunduğu turistlerin çokca zaman geçirdiği yerlerden biri

8 – Büyük Çakıl merkeze 1,5 km uzaklıkta dolmuşla veya yürüyerek gidilebilecek 50 km uzunlukta birçok kafenin bulunduğu koylardan biri

9 –Kaşın merkezine 10 km uzaklıktaki Antiphellos Antik Kenti. 26 oturma sırasına sahip antik tiyatro enfes bir manzaraya sahip

10 – Kaşın Meis adasına en yakın konumdaki yeri Çukurbağ Yarımadası, keçiboynuzu, kekik ve zeytinin yoğunlukta bulunduğu adada 2 tanede plaj bulunuyor.

11 – Kaşın meşhur plajlarından Limanağzı Plajı. Buraya ulaşım Likya yolu üzerinden  yürüyerek yada teknelerle ulaşabilirsiniz.

12 – Kalkan Kaşın küçük balıkçı köylerinden biri olan rumlardan kalan tarihi evlerin günümüzde otele dönüştürülmüş güzel köylerinden biri.

13 – Pera Antik Kenti Apollonun doğduğu yer olarak bilinir. İsmini aldığı Patara plajı bulunmaktadır.

14 – Kekova , koruma altına alınmış bu yerde herhangi bir yerleşim bulunmamaktadır. Akdenize kıyısı bulunan yerde 8 antik kent ve 1 plaj bulunuyor.

Antalya’da yer alan bazı projelerimize https://www.turkishproperties.com.tr/city/antalya-tr/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak