Türkiye’de Emlak Almak İçin 12 Neden

Türkiye'de Emlak Almak, , العقارات في تركياBuy Real Estate in Turkey, برای خرید ملک در ترکیه, купить недвижимость в Турции

Türkiye’de Emlak Almak İçin 12 Neden;

Türkiye emlak sektörü 2000’li yıllardan itibaren bir modernizasyon sürecine girmiş ve yeniliklere hızlıca adapte olmayı amaçlamıştır. Yabancı yatırımcıyı ülkeye çekme hedefinin büyük bir kısmı gayrimenkul sektörü aracılığıyla gerçekleşir. Türkiye özellikle coğrafi konumu, doğal zenginlikleri, kültür mozaiği ve daha birçok avantajı nedeniyle yabancıların il

gisini çekmektedir. Peki Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmanın yabancılar için avantajları nelerdir? Sizler için derledik.

1-Türk Vatandaşlığının Elde Edilmesi

Türkiye’de emlak almak ile sağlanan en önemli avantaj vatandaşlık hakkı sağlıyor olmasıdır. Türkiye’de en az 400.000 ABD Doları değerinde gayrimenkul sahibi olan yabancılara Türk vatandaşlığı alma hakkı tanınır. Bu şekilde gayrimenkul sahibi olan kişi, eşi ve 18 yaş altı çocukları için Türk vatandaşlığı başvurusu yapılabilir.

Yatırım yoluyla Türk pasaportu sahibi olunabilen bu süreçte Türkiye’de yaşama zorunluluğu yoktur. Alınan gayrimenkul en az 3 yıl başkasına satılamıyor olmakla birlikte kiraya verilerek gelir elde edilebilir. 3 yıl dolduktan sonra satış yasağı kalkar.

2-Oturma İzni

Türkiye’de gayrimenkul sahibi olan kişiye, eşine ve 18 yaş altı çocuklarına Türkiye’de oturma izni verilir. Oturma izni sahibi olan kişiler şirket kurma, motorlu taşıt satın alma, devlet okullarında eğitim alma ve devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden faydalanma gibi haklara sahip olur. Bu avantajlar sebebiyle Türkiye’de emlak almak çok cazip sayılmaktadır.

3-Avrupa’ya Göre Ucuz Gayrimenkul

Türkiye’de gayrimenkul fiyatları Avrupa’ya göre çok daha ucuzdur. Örneğin Türkiye’de emlak almak için ilk akla gelen İstanbul’da, Türkiye’nin metropolü ve en pahalı şehri olmasına rağmen gayrimenkuller Londra’ya göre 8 kat daha uygun fiyatlıdır. Bu nedenle özellikle Avrupa ülkelerinin vatandaşları emekliliklerinde ekonomik rahatlık içinde yaşayabilmek adına Türkiye’de ev sahibi olmayı sıklıkla tercih eder.

Türkiye emlak sektörü çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Her bütçeye uygun gayrimenkul çeşidi bulunması Türkiye’yi gayrimenkul satın alma konusunda cazip kılar.

4-Düşük Yaşam Maliyeti

Yabancı bir ülkede gayrimenkul satın alıp orada yaşamayı planlayanlar için o ülkenin yaşam maliyeti düşünülmesi gereken en önemli faktörler arasındadır. Türkiye yaşam maliyetleri bakımından birçok ülkeye göre oldukça avantajlıdır.

İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’in dünya çapında her yıl yaptığı yaşam maliyeti araştırmasının 2023 yılı verilerine göre İstanbul beş kıtada yer alan 227 şehir arasında en ucuz 185. şehir olarak listeye girmiştir. Aynı araştırmada 2020 yılında 156. Sırada olan İstanbul’un Covid-19 pandemisi nedeniyle tüm ekonomilerin darbe aldığı bir dönemde 185. sıraya yerleşmesi yaşam maliyetlerinin ucuzluğu bakımından olumlu ivmede devam ettiğini gösterir.

https://www.mercer.com/tr-tr/insights/total-rewards/talent-mobility-insights/cost-of-living/

5-Yatırım Getirisi

Gayrimenkul sektörü uzun vadeli yatırımlar için oldukça idealdir. Türkiye’de maliyetlerin diğer ülkelere göre düşük olması nedeniyle bu konudaki avantajlar daha da fazladır. Yıllık bakımı ve gerekli tadilatı yapılan evler Türkiye’de uzun vadeli yatırım aracı olarak kullanılarak büyük getiriler elde edilebilir. 

2023 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,6 oranında artan KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 103,6, reel olarak ise yüzde 45,0 oranında artmıştır.

Konut Fiyat Endeksi raporu için tıklayınız!

Türkiye’de emlak almak bu sebeple çok iyi bir yatırım aracı sayılmaktadır.

6-Coğrafi Konumu

Doğu ve batı ülkeleri arasında adeta bir köprü görevi gören Türkiye konum olarak dünyanın neredeyse tam merkezinde yer alması nedeniyle coğrafi olarak oldukça idealdir. Birçok ülkeye yalnızca tek bir uçuşla ulaşım sağlanabilir. Hem hava yolu hem deniz yolu seçenekleriyle ulaşım konusunda ön plana çıkan bir ülkedir.

Türkiye'nin Dünya üzerindeki yeri

7-Harika İklimi

Orta kuşak ülkeler arasında yer alması sayesinde Türkiye 4 mevsimin ayrı ayrı güzellikleriyle yaşanabildiği az sayıdaki ülkelerden biridir.

Türkiye İklimi

8-Tarihi

Türkiye zengin tarihiyle topraklarında birçok kültürün kalıntılarını barındırır. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu topraklarında Kapadokya, Pamukkale, Efes Antik Kenti, Safranbolu ve son yıllarda yapılan keşiflerle tüm dünyanın dikkatini çeken Göbeklitepe gibi gezip görülebilecek çok sayıda yer vardır.

Göbeklitepe

9-Yemek Kültürü

Bir ülkede yaşamak amacıyla gayrimenkul satın almak istiyorsanız elbette ki oranın mutfak kültürü de sizin için önemli olacaktır. Türk mutfağı 2.205 yöresel yemek çeşidiyle dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alır. Yemek çeşitliliğinin yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelik çok sayıdaki alternatifiyle Türkiye’de yaşamak yabancılar için oldukça kolaydır.

Türk Yemekleri

10-Sıcakkanlı ve Misafirperver İnsanları

Anadolu insanı dünyanın her yerinde sıcakkanlı ve misafirperver olmalarıyla tanınır. Türk kültüründe misafir baş tacıdır. Türk insanı eski zamanlarda yolcuları ağırlamak için hanlar, hamamlar ve kervansaraylar yapan atalarının geleneğini bugün de devam ettirirler.

11-Sağlık Sektöründeki Hizmet Kalitesi

Türkiye’nin özellikle Avrupa ülkelerine göre ön plana çıktığı alanların başında sağlık sektörü gelir. Sosyal devlet anlayışıyla işleyen sektörde devlet kendi sağlık kurumlarıyla tam teşekküllü şekilde halka hizmet verir. Sağlıkta ilk basamağı oluşturan Aile Hekimliği sistemiyle her mahalleye bir Aile Sağlığı Merkezi kurulmuş ve her vatandaşa bir aile hekimi atanmıştır. Temel sağlık hizmetlerinin verildiği bu noktalardan gerekli görülmesi halinde hastaların tam teşekküllü sağlık kurumlarına sevki yapılarak sağlık hizmeti verilir.

12-Kültür Çeşitliliği

Türkiye Avrupa ve Asya’nın tam ortasında konumlanması nedeniyle zengin bir kültür çeşitliliğine sahiptir. Hem laik yaşam tarzını benimseyen hem de muhafazakar şekilde yaşamayı tercih eden insanların huzur ve barış içinde yaşayabildikleri, kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmeyen az sayıdaki ülkeden biridir.

Türkiye Kültürü

Tüm bu özellikleriyle Türkiye’de Emlak Almak yatırım ve yaşam kalitesi açısından oldukça caziptir.

Compare listings

Karşılaştırmak