Türkiyede Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Türkiyede Çalışma İzni, Work Permit in Turkey, تصريح عمل في تركيا, مجوز کار در ترکیه, 土耳其工作许可证, Разрешение на работу в Турции

Türkiyede çalışma izni konusunda, temel endişelerden biri Türkiye’de iş bulmak ve çalışma izni almaktır. Bu nedenle Türk emlak sitesinde iş bulma veya çalışma izni başvurusu hizmetleri olmamasına rağmen, müşterilerimizin çoğu bu konuda daha fazla bilgi almak istediği için bu bölümde sizlere hizmet vermeye çalıştık.

Türkiyede Çalışma İznine İhtiyacımız Var mı?

Yasaya göre, bir yabancı olarak Türkiye’de çalışmak için çalışma iznine ihtiyacınız var ve sadece Türkiye’de yaşamak, mülk satın almış olsanız bile Türkiye’de çalışmanıza izin vermiyor.

Türkiyede Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Türkiyede çalışma izni 2 şekilde alabilirsiniz.

 1. Birincisi, işvereninizin çalışma izni başvurusu yaptığı, sizi sigortaladığı ve yasal olarak çalışabileceğiniz bir yerde çalışmaktır. Bunu yapmak için, işvereninizin yasal olarak çalışma izninize başvurabilmesi için uzmanlığınızı gerektiren ve o yerde en az 5 Türk çalışanın çalıştığı bir yerde çalışmaya başlamalısınız.
 2. Türkiye’de çalışma izni almanın ikinci yasal yolu, bir iş yaratmak, yani kendiniz işveren olmak, bir şirket kurmak ve sigortalı 5 Türk çalışana sahip olmak ve sonra resmen kendiniz için çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Türkiye, hem yerel hem de yabancı işgücünü teşvik etmek amacıyla geniş bir yasal altyapıya sahiptir. Türkiye’de çalışma izni almak isteyen yabancılar için belirli prosedürler bulunmaktadır. İşte Türkiye’de çalışma izni almak için izlenmesi gereken adımlar:

Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de en az altı (6) ay süreli ikamet izni sahibi olan yabancılar için işverenleri, İçişleri Bakanlığı’na online çalışma izni başvurusu yapabilirler.

İkamet tezkeresi olmayan durumlarda, yabancı çalışanın uyruğundaki ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliğine başvurarak çalışma vizesi talebinde bulunması gerekmektedir. Ardından, kendisine verilen 16 haneli referans numarasını Türkiye’deki işverenine bildirmesi ve işverenin bu numara ile Bakanlığa online çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Gereklilikler:

 1. Başvuru öncesinde işyeri kaydını oluşturacak olan işyeri SGK e-bildirge kullanıcısının kendi adına elektronik imzasının bulunması gereklidir.
 2. İş sözleşmesi düzenlenir ve her iki tarafça imzalanır. İş sözleşmesi örnekleri sitede mevcuttur. (Yurt dışı başvurularda, bu sözleşmenin önceden imzalanarak çalışma vizesi talep edilirken dış temsilciliğimize sunulmuş olması gerekir.)
 3. Başvurulara ilişkin tüm işlemler e-devlet sistemi üzerinden elektronik imza ile yapılır.
 4. Başvuru formu, dilekçe veya herhangi bir evrak Genel Müdürlüğümüze gönderilmeyecektir.
 5. Başvuru, işveren veya bağımsız çalışacak yabancı tarafından e-Devlet kapısı üzerinden (www.turkiye.gov.tr veya https://www.calismaizni.gov.tr) online olarak yapılacaktır.
 6. Serbest bölgede çalışmak üzere çalışma izni başvurusu ve süre uzatma başvurusu Ticaret Bakanlığı’na yapılır. (Geçici koruma kapsamında olanlar hariç)

İlk Aşama : İşveren Kaydının Oluşturulması

Sistemde 3 tür işveren kaydı bulunur.

 1. Ev Hizmetleri İşvereni (İşverenin T.C. Kimlik Numarasıyla)
 2. Kendi Nam ve Hesabına Çalışan Yabancı (99 ile başlayan Yabancı T.C. Kimlik Numarasıyla)
 3. Yeni İş Yeri / Tüm Şirketler (İş yerinin 26 haneli SGK tescil numarasıyla ve SGK e-bildirge kullanıcısı tarafından)

İkinci Aşama : Çalışma İzni Başvurusu

İşveren kaydı sonrasında çalışma izni başvurusu adımına geçilebilir.

Başvuru Türleri

 1. Yurt İçi İlk Başvuru: Ülkemizde en az altı (6) ay süreli geçerli ikamet tezkeresi bulunan yabancılar için yapılan başvurudur. Bu durumda başvuru sahibinin T.C. Yabancı Kimlik Numarası 99 ile başlar.
 2. Yurt Dışı İlk Başvuru: Yabancının ikamet tezkeresi olmadığı durumda, uyruğunda bulunduğu ülkedeki T.C. dış temsilciliğine giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunur. Başvuru sahibi, dış temsilcilikten aldığı 16 haneli referans numarasına sahiptir.
 3. Uluslararası Koruma Başvurusu: Ülkemizde uluslararası koruma altında bulunan ve bu statüye sahip yabancılar için yapılan başvurudur. Başvuru sahibi uluslararası koruma ikamet tezkeresine sahiptir.
 4. Geçici Koruma Başvurusu: Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriye uyruklu yabancılar için yapılan başvurudur. Başvuru sahibi, geçici koruma ikamet tezkeresine sahiptir.
 5. Uzatma Başvurusu: Bakanlıktan alınmış devam eden çalışma izninin uzatılması için yapılan başvurudur. Bu başvurunun, önceki iznin bitmesinden önceki 2 (iki) aylık sürede yapılması gerekmektedir.

Bu başvuru türleri, yabancıların Türkiye’de farklı statülerde bulunmalarına bağlı olarak çeşitlenmiştir. İlgili başvuru türüne uygun belgelerin düzenlenmesi ve başvurunun zamanında yapılması, sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesine katkı sağlar. Başvurularla ilgili detaylı bilgilere ve gereken belgelere, Bakanlığın resmi internet sitesinden ulaşılabilir.

Çalışma izni ne kadar süreyle geçerlidir?

Türkiyede çalışma izni başvurusu ilk olarak bir yıllık yapılır. Daha sonra bir veya iki yıllık uzatma için yeniden başvurabilirsiniz. Türkiyede çalışma izni kartları mavidir ve ikamet kartlarından farklıdır.

çalışma izni

Türkiyede çalışma iznine sahip olmak neden önemlidir?

Türkiyede çalışma iznine sahip olmak, hem yasal olarak ikamet etmenizi hem de yasal olarak çalışmanızı sağlar. Sosyal güvenlik sigortasından yararlanacak ve ayrıca bir kredi kartı bankasına sahip olmanın avantajlarından yararlanabileceksiniz. Ancak çalışma iznine sahip olmanın en önemli avantajı 5 yıl sonra Türk vatandaşlığına başvurabilmenizdir.

Ancak göze çarpan avantajlarla birlikte bazı dezavantajları da bilmelisiniz. Geçersiz kartlar elde etmenin yasa dışı yöntemlerinin yalnızca zamanınızı ve paranızı boşa harcayacağını unutmayın. Büyük bir masrafla, yalnızca geçerli bir kart izni almayan, aynı zamanda zamanlarını da boşa harcayan birçok insan var. Bu nedenle dikkatli olmanızı ve bu konuda saygın firmalara danışmanızı öneririz.

Çalışma izni başvuruları https://www.calismaizni.gov.tr/ internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Prev Post

Sarıyer İstanbul

Sonraki gönderi

İstanbul Surları Rehberi

Compare listings

Karşılaştırmak