2024 Türk Pasaport Fiyatları

pasaport fiyatları, Turkish Passport, جواز السفر التركي,پاسپورت ترکیه, 年土耳其护照价格, Цены на турецкий паспорт

2024 Güncel Türk Pasaport Fiyatları

Süre Harç *** Defter Toplam
6 Ay 1.639,30 TL 790,00 TL 2.429,30 TL
1 Yıl 2.396,60 TL 790,00 TL 3.186,60 TL
2 Yıl 3.912,60 TL 790,00 TL 4.702,60 TL
3 Yıl 5.558,30 TL 790,00 TL 6.348,30 TL
3+ Yıl 7.833,00 TL 790,00 TL 8.623,00 TL

Pasaport Nasıl Alınır?

  1. Gerekli Belgeleri Toplama: Pasaport başvurusu yapmak için gerekli olan belgeleri toplamanız gerekecektir. Genellikle bu belgeler arasında kimlik kartı, nüfus cüzdanı, biyometrik fotoğraf ve ödeme makbuzu bulunur. Başvuru için hangi belgelerin gerektiğini nüfus müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda belirlemeniz önemlidir.
  2. Başvuru Formunu Doldurma: Belgelerinizi topladıktan sonra başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekecektir. Formunuzu doldururken özellikle kişisel bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi doğru girmeniz çok önemlidir. Pasaportunuzun türüne göre aşağıdaki linkten doldurmanız gereken dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/pasaport-talep-formlari
  3. Ücret Ödemesi: Pasaport başvurusu yaparken başvuru ücretini ödemeniz gerekecektir. Pasaport fiyatları, pasaportun türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Ödeme, başvuru yapılmadan nüfus müdürlüğünün belirlediği bankalara yapılır ve dekont almanız önemlidir. Pasaport Fiyatları her yıl değişmektedir.Pasaport Harcı Yatırabileceğiniz bankaların listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.https://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/anlasmali-bankalar-vergi-tahsil-yetkisi-verilen-bankalar
  4. Randevu Alın: Bazı nüfus müdürlükleri pasaport başvurularını randevu sistemine dayalı olarak kabul edebilir. Randevu alarak başvuru işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Pasaport Randevuları, https://randevu.nvi.gov.tr  üzerinden veya Çağrı Merkezinden (199) üzerinden alınabilmektedir.
  5. Başvuru İşlemi ve Onay: Nüfus müdürlüğü, başvurunuzu inceler ve onaylarsa, pasaport başvurunuz işleme alınır. Başvurunuzun sonuçlanma süresi başvuru yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.
  6. Pasaportunuzu Teslim Alma: Başvurunuz onaylandığında, pasaportunuz hazır olduğunda size bildirilir. Pasaportunuz başvurunuzda belirtilen adrese gönderilecektir. Adrese teslim edilemeyen pasaportlar 10 gün PTT şubesinde bekletilmekte olup bu süre içerisinde de teslim alınmaması halinde, müracaat esnasında belirtilen başvuru merkezine teslim edilmektedir.

Pasaport alma süreci genellikle birkaç hafta sürebilir, bu nedenle başvurunuzu vaktinde yapmanız önemlidir. Ayrıca pasaportunuzun geçerlilik süresini ve türünü dikkate alarak doğru ücreti ödemeniz gerekmektedir. Başvurunuzun sorunsuz bir şekilde işlem görmesi için belgelerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde sunmalısınız.

SSS

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Randevular, https://randevu.nvi.gov.tr internet sitesi veya Alo 199 Çağrı Merkezi üzerinden alınabilmektedir.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Yurt içinde; Umuma mahsus pasaportlar başvuruları il ve ilçe nüfus müdürlüklerine,

Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar başvuruları il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine

Yurt dışında; Dış temsilciliklere yapılır.

Kaç Çeşit Pasaport Vardır?

• Umuma Mahsus Pasaport – Bordo

• Hususi Damgalı Pasaport – Yeşil

• Hizmet Damgalı Pasaport – Gri

• Diplomatik Pasaport – Siyah (Dış İşleri Bakanlığı tarafından verilir)

• Geçici Pasaport – Pembe (Dış Temsilcilikler tarafından verilir)

• Yabancılara Mahsus Pasaport (Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilir

Toplam 6 tip Türk Pasaportu bulunmaktadır.

• T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,

• 1 adet biyometrik fotoğraf (son altı ayda çekilmiş)

• Yasal temsilcilerin hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,

• Öğrencilerin pasaport başvurularında; Öğrenci Belgesi

• Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

• Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportlar teslim edilecektir.)

Pasaport Defter ve Harç Bedeli Nereye Ödenir?

Pasaport defter ve harç bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir. Pasaport fiyatlarına yukarıda göz atabilirsiniz. (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün https://randevu.nvi.gov.tr adresi, e-Devlet Kapısı veya ALO 199 (Çağrı Merkezi) üzerinden takip edilebilir.

Türk Pasaportu Dünya’da Kaçıncı Sırada? yazımıza göz atmak için tıklayın!

https://www.turkishproperties.com.tr/turk-pasaportu-dunyada-kacinci-sirada/

Compare listings

Karşılaştırmak