Tiny House Evleri

Tiny House خانه های کوچک

Tiny House Evleri

Dünyanın birçok ülkesinde artık insanlar bu küçük evlerde yaşıyorlar. Doğayla iç içe minimal bir yaşam tarzını benimseyen insanlar, bu küçük ama süper kullanışlı Tiny house evlerde hayatlarını idame ettiriyorlar.

Pandemi ile beraber insanların konut, yaşam ve tatil tercihleri de hızla değişirken kalabalıktan uzak, izole yaşam alanları gözde hale geldi. Bu süreçte doğa ile iç içe yaşam sürmek isteyen kişilerin talepleri ile beraber küçük ev olarak adlandırılan Tiny House evlere de talep patlaması yaşandı. 

Apartman dairesi ile kıyaslandığında çok daha küçük olan Tiny House evleri fiyatları ile de öne çıkarken performans fiyat karşılaştırmasında da satın almak isteyen kişileri cezbediyor. Çok küçük olmalarına rağmen normal bir evin konforunu sunan küçük evlerde pandemi dönemi ile firmalar siparişlere yetişemez duruma geldi.

TINY HOUSE EVLER İMAR SORUNU YAŞAMADAN ARSASINA EV KURMAK İSTEYENLERE HİTAP EDİYOR

Özellikle de pandemi döneminde sahip olduğu arsa üzerinde ev yapmak ve bu sayede pandemi döneminde  evinde kapanmak yerine doğa ile baş başa geçirmek isteyenler için Tiny House Evlerı ideal. Vatandaş arsasının üzerine ev kurmak için yasal prosedürlerle uğraşmak istemezken bu süreçte kişiye özel üretilen tiny house ev modelleri de öne çıkmayı başardı. 

Taşınabilir özelliği sahip olması ve arsa üzerine kurulurken bu özelliği sayesinde imar sorunu yaşanmadan tüm arsaların üzerine konulabilmesi bu evlere olan ilgiyi arttırdı. Pandemi döneminde küçük evlere olan talep 5 kat artış yaşarken tiny house almak isteyen kişilerin kişiye özel üretim yapılması nedeni ile bekleme süresi de 6 aya kadar çıktı. Tiny House

TINY HOUSE KAÇ METREKARE, FİYATLARI NE KADAR?

Tiny House Evlerin metrekareleri talebe göre değişkenlik gösterebilirken ortalama 6 metre uzunluğa sahip evler 15 metrekareden başlıyor. Dünyada örneklerine baktığınızda minimum 10 ile 30 bin dolar arasında değişiyor maliyetler. Hangi malzemeyi kullandığınıza, nelerden feragat ettiğinize, boyutlarına göre tabi ki değişim gösteriyor. Bunun dışında yalnızca evin iskeleti, yani eşyasız ”tiny” evinizin masrafı 100 bin liradan başlayabilir. Eşyalarla beraber 130 bine kadar çıkma ihtimali var.

https://youtu.be/oxmxCfRoGss

Compare listings

Karşılaştırmak