Nazar boncuğu insanı kem gözlerden korur

چشم نظر انسان را از بدی ها محافظت می کند

Nazar boncuğu insanı kem gözlerden korur

Nazar boncuğu insanı kem gözlerden korur cumlesi inanılan ve tarih boyunca kültürlerde dini inanca göre göz figürü şeklinde kötülükleri savan güçlü bir tılsım olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmalarda M.Ö. 1500’lü  yıllarda Akdeniz bölgesinde ortaya çıktığı düşünülen nazar boncuğunun o dönemlerde mavi renkte olmadığı her renkte kullanıldığı biliniyor. Zamanla Mısır’da yüksek oksitli sırlı kilin bakır ve kobalt karışımı ile fırınlanınca mavi renk alması sonucu nazar boncuğu bu rengi almış. Mısır’da yapılan kazılarda çok sayıda Horos gözüne rastlandığı biliniyor. Eski tarihlerde Türk kabileleri, Gök Tanrısı Tengrinin rengine yakınlığından dolayı mavi renk benimsenmiş ve günümüzede kadarda mavi olarak gelenekselliğini korumuş.

Tarihte Türk toplumlarında nazar boncuğuna munçuk, moncuk, monşak, monçak, monçok, muyınçak gibi isimler verilirmiş. Eski zamanlarda kullanıldığının en büyük ispatıda Hun hükümdarı Atilla Han’ın atına Muncuk Han ismini vermesinden anlaşılmaktadır. Cam işçiliğinin yaygınlaşması ile günümüze kadar gelen bu boncuk zamanla adını Nazar boncuğu olarak almıştır. İnsanoğlunun, nazarının gözlerden geçtiğine inanıldığı içinde göz şeklinde tasarlanmıştır.

Nazar Boncuğu

Günümüzde hala kem gözlerden bizi koruduğuna inanılan nazar boncuğunun kullanımı yaygın olarak devam etmektedir. Yeni doğan bir bebeğe nazar değmemesi için takılan, yeni bir ev alındığında kapı girişine asılan, yeni bir işyeri açtığınızda işyerinizin kapısına astığınız, yeni bir araç aldığınızda aracınıza astığınz nazar boncuğu bir çok şeyde kullanımına hala devam ediyor. Birçok tatil beldelerinde gerek nazar koruma amaçlı gerekse süs eşyası yada takı olarak farklı versiyonlarda satışı devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında farklı şekilde tasarlanmış nazar boncuklarıyla karşılaşmanız da mümkün. Nazar boncuğunun kem gözlerden korumasının yanı sıra tatil beldelerinde bir tatil anısı veya sevdiklerinize güzel bir hediye alternatifi olarakda hala satın alınmaya devam ediyor.

Türkiye pazarında geniş bir yere sahip olan nazar boncuğunun aynı zamanda dış dünyadada çok  büyük bir yer kaplıyor. Bir çok ünlü tasarımcı kendi tasarımlarında nazar boncuğunuda yer veriyor. Gerek kıyafetlerde gerekse ayakkabılarda, şapkalarda da tasarım malzemesi olarak da kullanılıyor.

Ülkemizde kazılarda bulunan nazar boncukları müzede yerini alırken, aynı zamanda eski nazar boncukları müzayelerde meraklıları tarafında satışa çıkarılıyor.

Tarihimizde kültürel, dinsel ve coğrafi sınırları aşan bu simgeyi bir boncuk veya moda malzemesi olarak görmek doğru olmaz. Nazarlık medeniyetin ilk dönemlerinden beri varlığını koruyarak tarihimizin inançlarını ve kültürünü yansıtarak zamanımıza kadar gelmeyi başarmış ve hala aynı inançla kullanılmaya devam edilmiştir.

Compare listings

Karşılaştırmak