Kiracı Kılavuzu

kiracı kılavuzu

Kiracı Kılavuzunda Ev kiralarken dikkat etmeniz gereken konulara değinmek istedik.

Türkiye’de harika bir kiralık daire bulmanın genellikle karmaşık bir süreç olarak düşünülür ancak doğru rehberlikle, sürecin sandığınız kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Türkiye’de daire bulmak için en iyi yolun deneyimli bir emlakçı yardımı ile olduğunu biliyoruz. Piyasa çok hızlı bir şekilde hareket ettiğinden ve en çok istenen dairelerin çoğuna erişim, acenteler tarafından kontrol edildiğinden, bir daire bulmak konusunda ciddiyseniz, emlakçı kullanmanızı öneririz.

Kiracı Kılavuzumuz size emlak kiralarken yardımcı olacaktır.

Kiracı Kılavuzunda Gayrimenkuller Hakkında Kısa Bilgiler

Bu web sitesinde (veya başka bir web sitesinde veya gazetede) gördüğünüz dairelere takılmayın. Çevrimiçi olarak sorduğun daireyi kiralama ihtimalin sıfıra çok yakındır. Bu sitedeki portföy bilgilerini başlangıç noktası olarak kabul edin ve piyasaya daha aşina olmak için kapsamlı gayrimenkul bilgilerini kullanın. Ne yazık ki, daireler olması gerektiği kadar sık güncellenmiyor. Bunun üzerinde çok az kontrolümüz var ama bu pazarın bir gerçeği. Umarız bu durum zamanla iyileşir, bugün doğru daire bilgileri almanın en iyi yolu emlakçınıza danışmaktır.

Kiracı Kılavuzunun en önemli maddelerinden birisi Brokerınıza sadık olmak

Broker sadakati (sadece tek bir broker ile çalışmak) harika bir daire bulmakta önemli bir faktördür. Emlakçıların çoğu, o mükemmel daireyi bulmak için inanılmaz derecede çalışıyor. Bunu başarmaları için motive olurlarsa, başarılı olurlarsa, o zaman çabalarının karşılığını alabilecekleri bir işlem gerçekleştirmiş olurlar. Bir brokerin bir işlemin gerçekleşmeyeceğinden şüphelenmesi için bir sebep verirseniz (örneğin, diğer brokerlerle çalışıyorsanız veya bir daire kiralama konusunda ciddi değilseniz), doğal olarak bulmak için gereken süreyi, başka alıcıya yatırım yapma eğiliminde olacaktır.  Sonuç olarak, brokeriniz bir daire kiralamaya kararlı olan brokerler kadar motive olmayacağından, diğer kiracılara karşı kendinizi rekabetçi bir dezavantaja maruz bırakacaksınız.

Yapabileceğiniz en iyi şey, yalnızca tek bir broker ile çalışmak ve onlarla çalışmayı taahhüt ettiğinizden emin olduklarından, emin olmaktır. Tabii ki, buradaki amaç sizin için mükemmel daireyi bulmak; bu nedenle çalıştığınız emlak danışmanından memnun değilseniz  bize bildirmeniz gerekir. Bunu emlak danışmanı ile görüşebilir ve gerekirse sizin için daha uygun bir emlak danışmanı seçeriz.

Emlakçı Kullanmanın Yararları

Oldukça basit, bir emlak danışmanınız olmadan ideal bir daire bulmak çok zordur. İstanbul pazarı geniş, karmaşık ve çok hızlı hareket eden bir piyasa olmasından dolayı kendi başınıza gezmeye çalışmak çok zor bir iştir. Brokerler piyasayı yaşar ve nefes alır ; çoğu alıcı birkaç yılda bir (en fazla) bir daire kiralarken, brokerler her gün kiralama yapar. Dolayısıyla, getirdikleri deneyim ve bilgi paha biçilmezdir. Web sitemizin içeriği oldukça geniş seçenek sunmaktadır ve bu nedenle deneyimli bir emlak danışmanı ile birlikte kullanılması için amaçlanmıştır.

Kiracı Kılavuzunun en merak edilen sorusu, Emlakçı kullanmanın maliyetleri nedir?

Çoğu durumda, İstanbul’da bir  daireyi bir aracıyla kiralarken, aracıya bir komisyon ödemeniz gerekir.

Ne istediğini bilmek

İstanbul  her yerde en çeşitli konut seçeneklerini sunar. Sonuç olarak, birçok mükemmel seçeneğiniz var. Bu nedenle aramanızı olabildiğince verimli hale getirmek için bazı özelliklere odaklanmak önemlidir. Erken çözmeniz gereken kilit öğelerden bazıları şunlardır:

Kiracı Kılavuzuna göre bütçe

Bir dairenin fiyatı çeşitli faktörlere bağlıdır. Büyüklük, konum, bina tipi, şart ve özellikler gibi… Bu nedenle bütçenizi başlangıçta buna göre belirlemeniz önemlidir.

Konum ve Çevre

Yaşadığınız yeri bir dizi faktör etkileyebilir: İşe ya da çocuğunuzun okuluna yakın olmak isteyebilirsiniz; belki bir parka yakın olmak önemlidir; belki de harika restoran ve kafelere yakın olmak isteyebilirsiniz. Tercihlerinizi önceden belirleyip , emlak danışmanınızı buna göre yönlendirmelisiniz. İyi haber şu ki, İstanbul herkes için bir çok seçenek sunuyor.

Daire Büyüklüğü ve Özellikleri

Tek yatak odalı bir daireye mi ihtiyacınız var? Geniş bir yaşam alanına mı? Bir hizmetçi odası ya da home office? Harika manzaralar önemli mi? Hangi özelliklerin önemli olduğunu belirlerken, her birinin gayrimenkulün fiyatını belirlediğini unutmayın ve bu nedenle her biri için ne kadar ödemek istediğinize karar verin ve önceliklerinizi buna göre belirleyin.

Daire Ararken

  • Yerinde daire kiralamak için hazır olun. Mevcut piyasada, kiralık daireler birkaç günden fazla kalmamaktadır. Daireyi kiralamaya hazır değilseniz, onu ziyaret etmeyin.
  • Bir aylık kirayı depozito olarak yatırmaya hazır olun.
  • Binanın bulunduğu mahalleyi analiz edin. İhtiyaçlarınız doğrultusunda  park, market, hastane vs… yerlerin olup olmadığına bakın.
  • Dairenin istediğiniz ölçü ve kriterlere uygun olup olmadığını kontrol edin.
  • Aklınızdaki diğer soruları sorun.

Bakmaya Ne Zaman Başlamalı?

Taşınmayı düşünmeden 30 – 45 gün önce bir ev aramaya başlamalısınız.

Compare listings

Karşılaştırmak