İstanbul İmparatorluk Başkenti

İstanbul İmparatorluk Başkenti, Istanbul The Imperial Capital, اسطنبول الامبراطورية العاصمة, 伊斯坦布尔帝国首都, Имперская столица Стамбул

İstanbul İmparatorluk Başkenti olarak seçildiği 15. yüzyıldan itibaren, Osmanlı İmparatorluğu’nun en görkemli dönemlerine tanıklık etmiştir. Bu dönemde İstanbul, imparatorluğun siyasi, kültürel ve ekonomik merkezi haline gelmiştir. Mimari yapıları, tarihi eserleri ve zengin kültürel mirasıyla İstanbul, imparatorluk başkenti olarak tarihindeki önemli dönemlerin izlerini taşımaktadır. Günümüzde de hala dünyanın en önemli turistik merkezlerinden biri olan İstanbul, tarihi ve kültürel açıdan büyük bir zenginliğe sahiptir.

Modern ve Geleneksel Bir Arada: İstanbul İmparatorluk Başkenti

Ziyaretçilerini büyüleyen, İstanbul’un sonsuz çeşididir. Müzeler, kiliseler, saraylar, büyük camiler, çarşılar ve doğal güzellikler sayısız yerlerdir. Günbatımında Boğaz’ın batı kıyılarında dinlenirken ve diğer kıtaya yansıyan kırmızı akşam ışığını seyrederken, yüzyıllar önce yerleşimcilerin neden bu olağanüstü alanda bir şehir kurmayı seçtiklerini aniden ve derinden anlayabilirsiniz. Böyle zamanlarda İstanbul’un neden gerçekten dünyanın en görkemli şehirlerinden biri olduğunu anlayabilirsiniz.

İstanbul, Türkiye’nin en gelişmiş ve en büyük şehridir ve son keşifler, oradaki insan yerleşim tarihinin yaklaşık 400.000 yıl öncesine dayandığını göstermektedir. İstanbul’un mor yılları 330 yılında İmparator Konstantin’in şehri imparatorluğunun başkenti ilan etmesiyle başlamış olabilir – kraliyet moru Bizans imparatorluk ailesinin rengidir. Osmanlılar tarafından fethedildiği 1453 yılına kadar şehir Bizans İmparatorluğunun başkenti olarak hizmet vermiştir . Bizans döneminde İstanbul, imparatorluğun gerileyen yıllarında bile onu dünyanın en görkemli şehri yapan bir dizi büyük anıtla süslenmişti.

İstanbul’un Tarihi Alanları

1985 yılında Dünya Miras Listesi’nde yer alan İstanbul’un Tarihi Alanları, dört ana alanı kapsamaktadır: Arkeolojik Park, Süleymaniye Camii ve ona bağlı Koruma Alanı, Zeyrek Camii ve bağlantılı Koruma Alanı ve İstanbul Şehir Surları. Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi değerlendirme raporunda, 2000 yılı aşkın süredir dünyanın en önemli siyasi, dini ve sanatsal olaylarıyla ilişkilendirilen İstanbul olmadan Dünya Mirası Listesi’nin düşünülemeyeceğini belirtmiştir. Bu alandaki kültürel varlıklar arasında, 532-537’de Tralles’li Anthemios ve Milet İsidoros tarafından yaptırılan Ayasofya (Ayasofya) ve Sinan’ın başyapıtı Süleymaniye Camii olmak üzere evrensel mimarinin eşsiz anıtları ve başyapıtları bulunmaktadır. Harika Mimar.

YENİ İstanbul

Görkemli bir geçmişten miras kalan varlıkları üzerine inşa edilen İstanbul , bankacılık, telekomünikasyon, pazarlama, mühendislik ve turizm alanlarında hizmet veren finansal ve ekonomik bir merkeze sahip uluslararası bir şehirdir.

Uluslararası konferans ve festivaller, fuarlar, defileler, spor ve sanat gösterileri şehrin yaşamına ve potansiyeline yeni bir boyut kazandırıyor.

İstanbul, dünyanın en yoğun ‘kongre seyahati’ merkezlerinden biridir ve her büyüklükteki konferansa her türlü desteği ve hizmeti sunar. İstanbul’un mükemmel ulaşım ve iletişim olanakları ve son teknoloji ile donatılmış geniş konaklama seçenekleri sayesinde mükemmel hizmet mevcuttur.

Compare listings

Karşılaştırmak