Geleneksel Türk Müzik Aletleri

Türk Müzik Aletleri

Geleneksel Türk müzik aletleri ile tanışmaya hazırlanın.

Her kültürün kendi sesi ve ritmi vardır. İki farklı kıtanın ve sayısız medeniyetin bıraktığı sesler ve izler, bu topraklarda çok zengin bir çeşitlilikle nesilden nesile aktarılmıştır. Türkiye bu çeşitliliğin sanatta ve müzikte en belirgin olduğu alanlardan biridir.

Farklı müzik türlerinin doğuşu, çeşitli türler için düzinelerce farklı enstrümanın geliştirilmesine ve hatta icat edilmesine yol açtı. Türkiye’yi ziyaret ettiğinizde yüzlerce farklı sese ve çok özel tona tanıklık etme şansınız olacak. Geleneksel Türk müzik aletleri ile tanışmaya hazırlanın.

Bağlama & Saz

Türk Halk Müziğinin ana çalgılarından biri  Bağlamadır. Bu telli müzik aletinin uzun bir sapı vardır ve mızrap ile kullanılır. Asya’daki lavttan doğmuş ve Anadolu’ya doğru yol almıştır. İnsanları duyulduğunda farklı duygulara sürükleyebilecek bir sese sahip olan bu enstrümanı dinlemek isterseniz Anadolu toprakları kesinlikle dünyanın en iyi lokasyonu.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ba%C4%9Flama

saz

 

Kanun

Kanun, büyüleyici sesiyle Klasik Türk Müziğinde başrol oynamaktadır. Asya ve Anadolu kökenli bu enstrüman, keman veya piyano gibi çalması en zor enstrümanlardan biri olarak kabul edilir. Kanun diz çöktürülerek mızrapla çalınır. Bu güzel enstrümanı dinlerken bağlanacağınız bir ses veya melodiyi bulacağınızdan emin olabilirsiniz.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kanun_(%C3%A7alg%C4%B1)
kanun

Kemençe

Karadeniz bölgesinin olağanüstü çalgısı ve neredeyse sembolik simgesi, yay yardımıyla çalınan üç telli geleneksel bir halk çalgısıdır. Batı müziğinde klasik kemanla karıştırılmaması için söz konusu çalgıya Karadeniz keman denir. Çalışma tarzı, çok aktif bir şekilde çalınması ve dans eşliğinde olmasıyla diğer kültürlerden farklıdır.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kemen%C3%A7e

kemençe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Compare listings

Karşılaştırmak