Boğaz’daki yalılara talep çok

Boğaz’daki yalılara talep çok

Boğaz’daki yalılara talep çok

binlerce yıllık tarihi ile dünyanın birçok kentini kıskandıracak kadar özel bir yere sahip olan, tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan İstanbul, dünyaca üne sahip. Yalılar da göreni büyüleyen İstanbul’u farklı kılan ve kente değer katan en değerli unsurlardan… Birbirinden değerli 366’sı tarihi eser olmak üzere toplam 660 yalının yer aldığı Boğaz’da yalıların değerleri metrekare fiyatı ile ölçülmüyor.

İstanbul Boğazı’ndaki yalıların satışında hareketlenme oluyor. Son 1.5 yılda 20 yalı el değiştirdi. Yaklaşık 200 yalı yeni sahiplerini bekliyor.Döviz kurlarında yaşanan hareketlenmeler ve satın almalarda TL’ye dönme zorunluluğunun getirilmesi sebebiyle yalı satışlarında  hareketlenmeler yaşand. 2020 mart ve haziran arasında satılık yalılar önceki yılın aynı dönemine göre tam 10 kat fazla talep vardı. 2021 yılı mayıs ayı itibarıyla nisan ayına göre 4 katı bir talep artışı yaşandı.2014-2020 arasında yapılan toplam yalı satışı sayısına sadece son 1.5 yılda ulaşıldı ve 20’ye yakın yalı bu dönemde el değiştirdi. Satışlar Anadolu Hisarı, Kandilli, Kanlıca ve Yeniköy bölgelerinde daha fazla göruldu. Pandemi sürecinde Anadolu Yakası’ndaki bahçeli yalı ve yalı dairelerinde yerli alıcıların talebi daha çok arttı.Son dönemdeki alımların tamamının yerli alıcılar tarafından gerçekleştirildi.

  200’e yakın yalı hala satışta ve Yalılarını satışa çıkaran kişiler, yalılarının isminin satılık olarak duyulmaması için gizlilik sözleşsi imzalıyorlar.

Boğazda son dönemde satışı gerçekleştirilen bazı yalıların fiyatı:

Riyazeci İzzet Bey Yalısı – 17 milyon dolar

Esra Umur Yalısı – 10 milyon dolar

Üstünel Yalısı – 18 milyon dolar

Sadıkoğlu Yalısı – 35 milyon dolar

Kıbrılı Yalısı’nın Harem Bölümü – 19 milyon dolar

‘Boğaz’daki yalılara talep çok’ bu ve buna benzar haberlere ulaşmak  için www.turkishpropertıes.com.tr sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak