Ölüdeniz dünyanın en gözde koylarından biri

Ölüdeniz dünyanın en gözde koylarından biri

Ölüdeniz dünyanın en gözde koylarından biri

Dünyanın gözde koylarından biri olan Ölüdeniz’in bilinen bir efsaneye göre sevdiği kıza kavuşamayan gencin kendini sulara bıraktığı denizde ölmesi sonucu buraya Ölüdeniz ismi verilir.

Efsaneye göre fırtınalı bir günde yediburunlar önünde bir baba ile oğulun gemisi fırtınaya kapılır. Oğul buraları bilir çünkü Belcekız adındaki sevdiği kız bu mevkiide yaşamaktadır. Oğlu babasına kayalara yaklaşırlarsa bir koy olduğunu ve orada fırtınadan kurtulabileceklerini söyler ama babası ona inanmaz ve kayalıklara yaklaşırlarsa geminin parçalanacağını söyler ve gitmek istemez. Bu esnada baba ile oğul arasında bir hengame yaşanır. Gemi tam kayalıklara çarpacağı esnada babası oğlunu denize iter ve geminin dümenine geçer. Birden deniz dümdüz çarşaf gibi olur ve baba oğlunun dediği koya sığınır. Baba, gemisini ve yüklerini kurtarır ama oğlunun ölümüne yanar tutuşur. Günlerce yas tutar ve oğlunun öldüğünü kabul edemez ama bilir ki oğlu bir daha asla dönmeyecektir. O kadar çok haykırır ve ağlarki adamın göz yaşları bir inci gibi gözlerinden süzülür ve denize akar.  Belcekız sevdiği adamın öldüğünü duyar ve oda sevdiği adama kavuşmak için kendini denize bırakır. Efsaneye göre adamın oğlunun öldüğü koya Ölüdeniz, kızın kendini sulara bıraktığı plaja da Belcekız adı verilir.

Birçok efsanelere konu olmuş bu beldenin adı Fethiyedir. Muğlanın on üç ilçesinden biri olan Fethiye en fazla nüfusa sahip ilçelerinden biridir. Şehrin karamasından uzak, sakin, huzurlu bir hayat sürmek isteyenlerin en çok tercih ettiği ilçelerimizden biridir. Turizm açısından önemli bir rol oyanayan Fethiye anadolu uygarlıklarından Likya için önemli bir yer tutar. Fethiyenin eski adı “Meğri”dir. Rumlar zamanında verilmiş bu isim “Makri”  (uzak diyar) kelimesinden türetildiği bilinmektedir.

Tarih

Fethiye 19. Yüzyıllarda çok sayıda Yunan vatandaşlarına ev sahipliği yapmıştır. Yunanistan ile Türkiye arasındaki değişim sırasında bu belde Türklere devredilir. Osmanlı devletinin ilk pilotlarından Fethi beyin onuruna bu beldeye “Fethiye” adı verirlir.

Ölüdeniz her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Uzunluğu 3 km olan plaj,  2006 yılında  Dünyanın En Güzel Kumsalı olarak seçilir. Masmavi denizi ve efsane kumsalıyla, her daim esen rüzgarıyla yamaç paraşütü yapmak bir gelenek haline gelmiştir. Özellikle yabancı turistler tarafından çok yoğun ilgi gören yamaç paraşütü sizlere unutulmaz bir an yaşatır. Fethiyeyi kuşbakışı izlemenize fırsat sunan bu deneyim aynı zamanda video çekimi yapılmasınıda olanak sağlar. Unutulmaz anlar yaşamınıza neden olacak bu deneyimi yaşamınızı tavsiye ederiz.

Fethiyede yapabileceğiniz ve ziyaret edebileceğinz yerler;

Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Belcekız Plajı, Çalış Plajı, Kayaköy, Saklıkent Kanyonu, Likya Yolu, Kral Mezarlıkları, Gemiler Adası, Aşıklar Tepesi, Anfi Tiyatro, Tlos Antik Kenti, Letoon Tapınağı, Yakapark, Göcek, Katrancı Koyu, Akvaryum Koyu, Yamaç Paraşütü, Dalış, Teken Turları, At Safari, Trekking, Jeep Safari

Tüm portföyümüze https://www.turkishproperties.com.tr/ adresinde ulaşabilirsiniz.

المشاركة السابقة

İstanbulda Güngören ilçesi

المشاركة التالية

İstanbul’da 7 Yeni Metro Hattı Açılayor

مقارنة العقارات

قارن