İlk Kez Ev Alanlara Devlet Desteği

Government support for those who buy homes for the first time!

İlk Kez Ev Alanlara Devlet Desteği

Yükselen ev fiyatları ve konut kredisi faiz oranları sonrasında vatandaşların ev sahibi olmaları her geçen gün zorlaşırken süreçte devlet birikim ile ev sahibi olunmasını teşvik etmek amacı ile konut hesabını uygulamaya almıştı. 

Bankaların birikim hesapları arasında yer alan konut hesabı ile ilk defa ev alanlara devlet desteği olarak hibe para ödemesi yapılacağı ilan edilmişti. İlk başladığı tarihte konut hesabı açarak birikim yapmaya başlayan kişilere hibe para ödemeleri başlarken ev sahibi olmayı planlayan kişiler için fırsat devam ediyor. 

KONUT HESABI NEDİR, NASIL AÇILIR?

Bankaların birikim hesapları arasında yer alan konut hesabı, ev sahibi olmak isteyenlerin öncesinde bu yatırımları için tasarruf etmek amacı ile açmış oldukları banka hesabı türüdür. Ülkemizde uygulamada olan konut hesabı mevzuatı gereğince konut hesabı olan bankalar üzerinden hesap açan, bu hesapta aylık düzenli olarak birikim yapan ve en az 36 ay boyunca para biriktiren kişilere devlet ev aldıklarında hesaplarında biriken para tutarı üzerinden hesaplanmak üzere azami 31 bin 149 liraya kadar devlet katkısı ödemektedir. 

Ödenilen hibe para desteği yani devlet katkısı rakamı her sene yeniden değerleme oranı üzerinden hesaplanarak arttırılmakta, isteyen kişilere vadesiz konut hesabı isteyen kişilere ise vadeli konut hesabı açma imkanı sunulmaktadır. Konut hesabına devlet katkısı hesaplaması biriken para üzerinden yapılmakta olup ilk hesap açıldığında toplu para yatırmak isteyen kişilere 2021 yılı için tek seferde 62 bin 298 liraya kadar para yatırılmasına olanak sağlanmaktadır. 

Konut hesabı açmak için tercih etmiş olduğunuz bankayı kimlik belgeniz ve toplu para ödemesi yapacaksanız bu para ile ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

İLK DEFA EV ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİ 2021 NE KADAR?

2021 yılı için hesaplarda biriken para tutarına göre hesaplanmak üzere en az 36 en fazla 47 ay arasında konut hesabında para biriktiren kişilere biriktirmiş oldukları para tutarının yüzde 15’i oranında hesaplanmak üzere en fazla 26 bin 995,96 lira, 

En az 48 en fazla 59 ay arasında konut hesabında para biriktiren kişilere biriktirmiş oldukları para tutarının yüzde 18’i oranında hesaplanmak üzere en fazla 29 bin 72,57 lira, 

60 ay ve üzeri sürede konut hesabında para biriktiren kişilere biriktirmiş oldukları para tutarının yüzde 20’si oranında hesaplanmak üzere en fazla 31 bin 149,18 lira tutarında konut hesabı desteği ödemesi yapılacak. 

KONUT HESABI AÇAN KİŞİLERE DEVLETTEN 32 BİN TL HİBE PARA ÖDEMESİ NASIL ALINIR?

Bankada konut hesabı açarak en az 36 ay boyunca para biriktiren kişilere konut aldıktan ve tapu belgelerini edindikten sonra bankaya başvuruda bulunmaları halinde devletten hibe para ödemesi yapılacaktır. Bunun için konut satın alan kişilerin Tapu belgesi aslı, Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve Kat irtifakı bulunan (kat mülkiyeti bulunmayan) tapuların yapı kullanma izin belgesinin aslı ile beraber bankaya başvuruda bulunması yeterlidir. 

Banka ay içerisinde yapılan başvuruları bir sonraki ayın 10’una kadar sonuçlandırmakta ve ödemeleri bakanlığa bildirmekte, bakanlık üzerinden ödemeler ise şartların taşınması halinde 30 gün içerisinde yapılmaktadır.

İlk Kez Ev Alanlara Devlet Desteği

 

المشاركة السابقة

Türkiye’nin ilk milli otomobili TOGG

مقارنة العقارات

قارن