Ev Satın Alırken Önünüze Çıkabilecek Ek Maliyetler

The Hidden Costs of Buying a Home

Ev Satın Alırken Önünüze Çıkabilecek Ek Maliyetler

Ev sahibi adayları için zorlu geçebilecek bu süreçte beklenmedik birçok masraf çıkabilir. Bu nedenle; satılık dairenin fiyatı yanı sıra, yapım yılı, inşa malzemesi, konumu ve ödeme seçenekleri gibi farklı birçok konuda karar vermeli ve bütçenizi buna göre ayarlamalısınız. Eğer bir emlak mülk danışmanı ile çalışmıyorsanız bu süreçler daha karmaşık bir hal alabilir. Üstelik satın alma işlemi için ayırdığınız bütçe de beklemediğiniz bir biçimde ödemeniz gereken fiyatların altında kalabilir.Peki ev Satın Alırken Önünüze Çıkabilecek Ek Maliyetler nelerdir:

Tadilat ve Bakım Ücretleri

Anahtar teslim daire satın almıyorsanız, mutlaka tadilat ve bakım ücretlerini bütçenize dahil etmelisiniz. Bu noktada, binanın ve dairenin yaşı bu bütçeyi en çok etkileyen noktalardan biri olacaktır. Dairenin kullanım durumu ve diğer detayları dairenin mevcut sahibinden öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra, daireyi almak için el sıkışmadan önce mutlaka bir emlak profesyoneli ya da mülk danışmanı ile görüşmeniz tavsiye edilir. Böylece dairenizde ne tip bakım ve tadilat işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini önceden bilebilir ve potansiyel masrafları da önlemiş olursunuz.

Tapu Ücretleri

Ev satın alma süreçlerinde, düşündüğünüzden çok daha fazla vergi ücreti ve zorunlu ödemeyle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan ilki tapu harcıdır. Tapu harcı fiyatları genellikle diğer bir zorunlu ödeme kalemi olantapu döner sermaye bedelinide içerir.492 sayılı Harçlar Kanunu’na göre %2 alıcıdan ve %2 satıcıdan tahsil edilirç

Emlak Vergisi ve Abonelik Ücretleri

Evinizi satın aldıktan sonra ödemek zorunda olduğunuz ana giderlerden biri de emlak vergisidir. Emlak vergisi, satın alımdan sonraki seneye kadar ödenmelidir. Sahip olunan arsa, daire (konut), bina (apartman), dükkan ve arazi emlak vergisine dahildir. Ödenmesi gereken tutar her yıl farklılık gösterebileceği gibi sahip olduğunuz taşınmaz ile ilgili pek çok kritere göre de toplam tutar değişiklik gösterebilir. Her ne kadar zorunlu bir ödeme olarak bilinse de emlak vergisi muafiyeti bulunan kişiler bu ödemeyi yapmakla yükümlü değildirler.

DASK (Zorunlu Deprem) Sigortası

Zorunlu deprem sigortası, her ev sahibinin yaptırması gereken ve adından da anlayacağınız üzere yasal olarak zorunlu bir sigortadır. Zorunlu Deprem Sigortası olarak (DASK), deprem sırasında ya da sonrasında, binada oluşabilecek hasarları karşılayan bir sigorta türüdür. DASK, genellikle konut sigortası ile karıştırılır. Konut sigortasından farklı olarak DASK yalnızca temeller, duvarlar, tavanlar ve tabanlar, merdivenler, asansörler, koridorlar, sahanlıklar, çatılar, bacalar gibi ana bölümleri kapsar. 

المشاركة السابقة

İstanbul’da 7 Yeni Metro Hattı Açılayor

المشاركة التالية

İstanbul’un Arsa Değeri En Yüksek 10 İlçesi

مقارنة العقارات

قارن