Alanya simgesi Alanya kalesi

شهر آلانیا و قلعه آلانیا

Alanya simgesi Alanya kalesi

Şüphesiz Alanya diyince akla ilk gelen şey Alanya kalesidir. Alanya ile bütünleşmiş bir sembol haline gelen Alanya kalesi tarihte Roma, Bizans, Osmanlı ve Selçuklu medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Turistlerin çok ilgisini çeken kale tüm otellerin ve turların programında ilk sırada yer almaktadır.6,5 km uzunluğundaki surları ve 10 hektarlık alana konumlandırılmış olan kalenin sur kalıntıları Bizans dönemine aittir. Konum olarak kentin en iyi yerine inşaa edilmiş ve korunaklı limanı sayesinde kuşatılması zor olduğundan tarihte bu kale korsanların yeri olmuştur. Alanya kalesi Korakesion Savaşında Romalıların savaşı kazanması sonucunda kale Romalıların eline geçmiş ve kalenin adına “Kalonoros” (Güzel Dağ) ismi verilmiştir. Dönemin en işlek limanlarından biri haline gelen kale 1221 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından tekrar alınmış ve adı da “Alaiye” olarak değiştirilmiş. Alaiye, o dönemde Selçukluların Sinoptan sonra ikinci tersanesi olmuş. Osmanlı Devleti zamanında Alaiye kalesi 1471 yılında Fatih Sultan Mehmetin komutanlarından Gedik Ahmet Paşa tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilmiş.

Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk ile o dönemin belediye başkanı arasında geçen telgrafta “Alâiye” yerine yanlışlıkla “Alanya” yazılması sonucunda 1933 yılında resmi gazetede yayınlanarak bu ilçenin adı  “Alanya” olarak değiştirilmiş.

Alanya

Alanya, Akdeniz bölgesinde Antalya’nın bir ilçesi olup şehir merkezine 154 km uzaklıktadır. Alanya, ülke turizminin önemli temel taşlarındandır. İlçenin geçim kaynakları tarım ve turizmdir. İlçede üretilen yerli muzun boyutları ithal muzla hemen hemen aynıdır. Ülkenin yerli muz ihtiyacının yüksek bir miktarı bu ilçeden temin ediliyor. Ayrıca ilçede avakado, portakal, yenidünya, turunçgil, domates ve salatalık da üretilmektedir.

Alanyada gece hayatı çok renklidir. Ayrıca burada seçkin avrupa mutfağına da geniş yer verilmiştir. Bölgede yöresel mutfaklarında sebze yemeklerine ağırlık verilmiştir. Alanya mutfağında göleviz, ülübü piyazı, taze bamya, bakla piyazı, gülüklü çorbasını demenizi tavsiye ederiz. Tatlı olarak da öküz helvası, kaşık helvası, cevizli ev baklavası ve kıvrım yöresel tatlıları arasındadır.

Alanya’ya gitmeniz halinde uğramanızı tavsiye edebileceğimiz yerler;

Alanya Dim Mağarası, Sapadere kanyonu, Dim Mağarası, Alanya Limanı, Damlataş Mağarası, Syedra Antik Kentia Kalesi, Kızılkule, Atatürk Evi Müzesi, Arkeoloji müzesi, Alanya Teleferik, Kleopatra Plajı, Dimçayı v, Alara Han, Alanya Seyir Terası

 

Antalya’da yer alan bazı projelerimize https://www.turkishproperties.com.tr/city/antalya-tr/   linkinden ulaşabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak